A projekt bemutatása
A projekt címe: Ami összeköt…- generációk közötti együttműködés a helyi közösségek fejlesztéséért”
EFOP-1.3.5-16-2016-00469
Szerződött támogatási összeg: 24 963 236 ft.
Támogatás mértéke: 100%
Projekt kezdete: 2017.04.01.
Projekt tényleges befejezése: 2020.06.29.
Társadalmi szerepvállalás erősítése a közösségek fejlesztésével ( kódszáma: EFOP-1.3.5-16)
A PROJEKT CÉLJAI ÉS VÁRT EREDMÉNYEI
Célok:
Jelen projektünkben arra vállalkozunk, hogy az önkéntesség, mint társadalomszervező és közösségépítő tevékenységforma segítségével hozzuk egymáshoz közelebb a fiatalabb és idősebb nemzedékek tagjait, és a közös érdeklődési területek felkutatásával, (pl. hagyományőrzés, állatvédelem, természet, és környezetvédelem, kultúra, művészetek, sport, természetjárás, szociális segítés, stb.) és az abban rész vevő, generációkat összekötő közös tevékenységgel a közösség számára hasznos tevékenységek elvégzését mozdítsuk elő.
További célunk az, hogy segítsük a helyi intézmények, valamint civil szervezetek önkénteseket toborzó, kiválasztó, felkészítő munkáját, segítsük a fiatalokat valamint az idősebb korosztályt tömörítő civil szervezeteket, ezek együttműködését, közös programok megvalósítását.
Konkrét célok:
- A Nyíregyházán és Ramocsaházán élő, fiatal és az idősebb, nyugdíjas korú csoportok egymás közti kapcsolatának erősítése, élénkítése.
- Az idős emberek elmagányosodásának megakadályozása, bevonásuk a társadalmilag hasznos, fiatalokkal együtt végzett önkéntes tevékenységekbe.
- A generációk közötti együttműködés fejlesztése, közösségépítő rendezvények, kulturális-művészeti, sport, és honismereti programok szervezésének támogatásával.
- A családok és a társadalmi összetartás erősítése, civil társadalom megerősítése, társadalmi integráció és társadalmi szolidaritás megerősítése .
- Az önkéntességre való hajlandóság növelése, az önkéntes tevékenység általános társadalmi megbecsültségének emelése és ezzel együtt az önkéntesség helyi szintű népszerűsítése, konkrét önkéntes programok megvalósítása Nyíregyházán és Ramocsaházán.
A pályázati célok meghatározásánál az alábbi törvényekhez, stratégiákhoz való illeszkedésre különös figyelmet fordítottunk:
- évi LXXXVIII. törvény a közérdekű önkéntes tevékenységről
- 1494/2011. (XII. 27.) Kormány határozat az Új Nemzedék Jövőjéért Program, a Kormány ifjúságpolitikai keretprogramjának elfogadásáról
- 88/2009. (X. 29.) OGY határozat a Nemzeti Ifjúsági Stratégiáról
- 81/2009. (X. 2.) OGY határozat az Idősügyi Nemzeti Stratégiáról
- Nyíregyháza és Ramocsaháza Esélyegyenlőségi Terve
A célok a pályázati felhívásban szereplő konkrét célokhoz is szervesen kapcsolódnak. A célokat az előző fejezetben ismertetett, a „Célcsoportok problémáinak, szükségleteinek összegzése, részvételük elemzése önkéntes tevékenységekben” alfejezetben bemutatott, feltárt szükségletek alapján alakítottuk ki. Összefoglalva:
- Generációs ellentétek a fiatal és a nyugdíjas korosztály között.
- Az idősebb korosztály tagjai, a nyugdíjasok közösségi lehetőségei beszűkülnek, még meglévő, alkotó, szervező, gondoskodó képességeiket nem tudják kibontakoztatni, elmagányosodnak.
- A fiatalok sem képesek sok esetben átérezni az idős lét gondjait, jellegzetességeit nem tudják feldolgozni, megérteni.
- A nyugdíjas korosztály sokkal nagyobb mértékben szeretne részt venni a helyi közösségek életében, és megvan bennük a késztetés arra is, hogy együttműködjenek a fiatalokkal, jobban megismerjék egymást. Azonban lehetőségek híján az önkéntes tevékenységekben csekély számban vesznek részt.
- Az önkéntes munka sajnos még nem elterjedt megyénkben, még a fiatalok körében sem.
- Szükségletfelmérésünk bemutatta: igény van arra, hogy egy szakmai és célterület iránt elkötelezett fiatalok összefogjanak, és akár nem formális csoportokban, közösen lépjenek fel, kellő motiváció esetén akár a nyugdíjas korcsoporttal együtt bizonyos célok érdekében.
- A helyi civil szervezetek rendelkeznek állandó önkéntesekkel, viszont a kapacitásuk egyre kevesebb arra, hogy új önkénteseket keressenek meg, vonjanak be és képezzenek ki.
- Megyénkben az önkéntesség, mint belső motivációból adódó, segítségnyújtó tevékenység még nincs elismerve kellőképpen a társadalom által és hiányos az az eszköz és intézményrendszer, amely segítené az önkéntes tevékenységben rész venni szándékozókat.
Várt eredmények:
- Nyíregyházán és Ramocsaházán tovább növekszik a civil aktivitás, új közösségek születnek, az önkéntes tevékenységben résztvevők száma növekszik.
- A két településen az ott élők számára hasznos önkéntes tevékenység-alkalmak száma is növekszik a szociális és humán területen.
- A projekt helyszínein élő, fiatal és az idősebb, nyugdíjas korú csoportok egymás közti kapcsolata erősödik, csökkennek a generációs ellentétek.
- Enyhül az egyedül élő, idős emberek magánya, bevonásra kerülnek társadalmilag hasznos, építő tevékenységekbe.
- Növekszik az önkéntességre való hajlandóság, az önkéntes tevékenység általános társadalmi megbecsültsége javul.